Iako su Amiši inače poznati po svom tradicionalnom načinu života, postoji još nešto što većina vjerojatno ne zna o njima - Amiši mnogo bolje barataju s novcem nego velik dio ostatka svijeta.


U krizi valja preispitati svaki potrošeni novčić, a neke tajne uspjeha zdravog financijskog života mogli bi nam dati i Amiši. 'Neki Amiši imaju mnogo uspjeha u poslu. Nije nečuveno da Amiši postanu i milijarderi', rekao je Erik Wesner, osnivač internetskog sitea AmishAmerica, piše Business Insider.

Evo u čemu je tajna njihova uspjeha:

1. Kupuju stvari koje traju

Amiši kupuju stvari koje su izrađene tako da traju, i ne kupuju samo zato što je nešto marketinški prepoznatljivo. 'Uvijek imaju u vidu veću sliku i dugoročnost', rekla je Lorilee Craker, autorica knjige 'Novčane tajne Amiša'.

To ne znači, naglašava autorica, da ne potroše nešto novca i na zabavu, ali većina stari koje kupe odnosi se na nešto što ima veću vrijednost.


2. Štede

Jedan je Amiš nakon 20 godina unajmljivanja farme i uzdržavanja obitelji s 14 djece uspio na bankovnom računu uštedjeti 400.000 dolara. Imao je plan, štedio je kako bi kupio farmu na kojoj je živio i trampolin za djecu.

3. Rijetko koriste kreditne kartice

Iako neki članovi amiške zajednice koriste kreditne kartice, mnogi još uvijek osjećaju averziju prema dugu. 'Dok se mi znamo probuditi usred noći misleći koliko duga imamo na kreditnoj kartici, Amiši noću spavaju mirno', kaže Craker.

4. Dodatni posao umjesto kredita

Amiši će radije početi raditi još jedan posao kada im ponestane novca nego se zadužiti u banci da pokriju financijske potrebe.

Na primjer, radnik na građevini koji je izgubio posao zbog recesije naučio je kako umjesto zgrade napraviti sjenicu. Ili žena koja ima vrt može posaditi cvijeće i prodavati ga na tržnici kako bi zaradila dodatan novac.


5. Vraćaju dug na vrijeme

Ako se i zaduže, Amiši će 'radije dubiti na glavi nego kasniti s otplatom'. Bankarima su oni omiljeni klijenti. Ako se i zadužuju, Amiši to rade kada kupuju farmu. U velikom broju zemalja, građani se zadužuju za mnogo manje stvari, na primjer kupnju sezonske odjeće na kredit.

6. Vješti su i dobri radnici

Mnogi Amiši koji ne žele biti farmeri okreću se drugim zanimanjima, primjerice izradi namještaja, a to se obično prodaje izvan njihove zajednice. Njihovi su proizvodi veoma cijenjeni i rado se kupuju jer su kvalitetno izrađeni. Upravo stoga, njihove su vještine tražene i u vanjskom svijetu u kojem su se Amiši počeli više zapošljavati od kad je i njih pogodila recesija.

7. Mali poduzetnici većinom preživjeli krizu

95 posto malih poduzetnika iz zajednice Amiša preživjelo je petogodišnju krizu u SAD-u. U krizi je opstalo samo 50 posto ostalih malih poduzetnika u SAD.

Wesner kaže da je to zato što Amiš vlasnik obrta ima volju pomoći radniku da odradi posao. Naglašava da taj pozitivan odnos nadređenog i podređenog donosi više profita. 'Vlasnik češće ne šefuje, već radi sa svojim radnikom. Mislim da to gradi kredibilnost i radnici to cijene', rekao je Wesner.



8. Istu stvar koriste više puta

Kada je odjeća toliko pohabana da se više ne može nositi, Amiši je neće baciti nego će od njih napraviti stare krpe. Tako 'recikliraju' većinu stvari. Sve se, kažu, može iskoristiti na više načina i više puta.

9. Kupovanje na veliko

Budući da tipično amiško domaćinstvo ima šestero do osmero djece, postali su vješti u kupovanju na veliko. 'Primjerice Jasper je ruralno područje, a Amiši žive s malo i od toga moraju napraviti najbolje što mogu', rekao je Wesner. Kupovanjem namirnica na veliko ušteđuju novac. Tako umjesto kilograma šećera, oni kupe pakovanje od 10 kilograma, čime u konačnici kilogram plate manje nego da kupuju manja pakiranja.

10. Štednja na poklonima

'Postoji nešto što zovem štedljivo obilje. To je nešto što Amiši imaju u 'malom prstu'', rekla je Craker. Amiši često daruju poklone koje su sami izradili kod kuće, umjesto da ih kupuju u trgovini.

11. Mladima posuđuju novac uz niske kamate

Amiši se obično bave radom na farmama, ali kako imaju mnogo djece, farma se brzo rascjepka na malo zemljište. Stoga mnogi mladi, da bi imali farmu, moraju je kupiti. Amiši u skladu s tim imaju program kreditiranja s niskim kamatama ne bi li pomogli mladima da kupe svoju zemlju i počnu svoj samostalni život na taj način. Članovi zajednice pomažu novcem koji imaju i ne traže velike kamate od onih kojima su novac posudili.

'To rade neki Amiši. Na taj način pomognu mladima, a i oni dobiju male, ali ipak kamate', rekao je Wesner.

12. Uzgajaju vlastitu hranu

Amiši često jedu i vole jesti finu hranu. Mnogi koriste tradicionalne načine uzgajanja hrane, a organska hrana u SAD-u postala je posebno tražena i Amerikanci rado izdvajaju i dolar više ne bi li jeli zdravo. Amiši od toga profitiraju. Iako mnogi od nas ne mogu uzgajati hranu u svom domu, preporuča se odlazak na farme i kupovanje direktno od farmera, čime se i izbjegava plaćanje visokih marži koje nameću trgovci.

13. Rijetko koriste socijalnu pomoć

2006. godine službenici u Ohiju primijetili su da je korištenje hrane uz pomoć državnih bonova koji se dodjeljuju obiteljima s niskim prihodima, izuzetno nisko. To se događalo u onim dijelovima te savezne države koje su imale veći broj Amiša. Oni, naime, nerado koriste socijalnu pomoć.








Objavi komentar Blogger Disqus

 
Top